Fotopasce a ich využitie

Fotopasce a ich využitie
Fotopasce môžu slúžiť na rôzne účely. Najviac sa využívajú na sledovanie zveri.
Ide o digitálne fotoaparáty aktivované pohybovým senzorom. Pri sledovaní zvierat v prírode to má nemalú výhodu, zver neplašíte svojou prítomnosťou. Zariadenie o približnej veľkosti 10 x 15 cm sa upevní napríklad na kmeň stromu na vhodnom mieste v teréne.

Uzávierka je spúšťaná prostredníctvom pohybového senzora. Niektoré fotopasce majú aj termocitlivý senzor, reagujúci na teplokrvné živočíchy. Zariadenie tak nenápadne nasníma všetko, čo sa pred ním pohybuje. Pritom môže byť fotopasca nastavená do režimu fotenia obrázkov (1 - 3), prípadne krátkych (1 - 60 s) videosekvencií.
Cez deň robí snímky farebné, v noci, keď využíva neviditeľné prisvietenie IR LED diód sú zábery čiernobiele (modely s klasickým bleskom ich robia vo farbe aj v noci). Ku každému záznamu sa automaticky ukladá údaj o dátume a čase. Vyspelejšie modely sledujú tiež vonkajšiu teplotu, tlak vzduchu a fázu mesiaca. 
Prihliadnuc na cenu celého zariadenia však nemožno očakávať fotografický výstup porovnateľný so súčastnými digitálnymi fotoaparátmi. Na určený účel je kvalita dostatočná. Keďže ide o digitálny prístroj, dáta sú ukladané najčastejšie na SD pamäťovú karu. Podľa podporovanej kapacity (súčasné zariadenia podporujú karty o kapacite až 32 GB), kvality akumulátorov (monočlánky AA, prípadne C, D) a poveternostných podmienok dokáže fotopasca snímať svoje okolie približne 1 – 3 mesiace (niekde sa udáva až 1 rok) bez nutnosti akejkoľvek manipulácie.
Zariadenie je prioritne určené do exteriérových podmienok, takže je odolné snehu, dažďu a teplote.

Viac tu: fotopasce
Odoslať článok známemu   Vytlačiť